Jõulupuu valimine
HARILIK KUUSK
Kui sa oled inimene, kes armastab traditsioonilisi jõule ja kuuselõhna, siis vali jõulupuuks kuusk. Oksad on nuluga võrreldes hõredamad, kuid kuuske on ikkagi lihtne ehtida ning ehted jäävad kaunilt rippuma.
Puu kuju, oksad ja okkad.
Võra on kitsas, koonusja kujuga. Oksad asetsevad tavaliselt horisontaalselt. Okkad on keskmiselt 1,3–2,5 cm pikad, tumerohelised ning läikivad. Tipuosas rohkem valgust saavad okkad kinnituvad võrsetele radiaalselt, läbilõikes on nad rombjad ja nende tipp on terav. Vähem valgust saavad okkad asuvad võra varjatud osades ebaselgelt kahes reas, on lamedamad, pehmemad ja rohelisemad.
SERBIA KUUSK
Kui sa oled inimene, kes otsib vaheldust ja efektset jõulupuud, siis vali Serbia kuusk. Puu okkad on lamedad nagu nulul. Efektse väljanägemise annavad kähevärvilised okkad.
Puu kuju, oksad ja okkad.
Võra on kitsas ja tihe ning kuuskedest sihvakam. Oksad algavad juba maapinna lähedalt. Okkad on lamedad nagu nulul, kuid noored okkad on nuluga võrreldes terava tipuga, juba natuke vanematel puudel on okkad tömbid . Okkad on 1-2 cm pikkused, selgelt kahevärvilised – pealt tumerohelised ja alt sinakasvalged.
HÕBEKUUSK
Tuntud ka kui torkav kuusk e. ilukuusk e. sinikuusk
Kui sa oled inimene, kes otsib vaheldust ja hindab efektset väljanägemist, siis vali jõulupuuks hõbekuusk. Seda ostetakse peamiselt tavapärasest erineva dekoratiivse väljanägemise ja hõbedase värvitooni tõttu. Hõbekuusk sobib hästi avarasse ruumi ning täidab selle meeldiva lõhnaga. Ehtimist segavad natukenene teravamad okkad, aga see eest ei vaju okkad ehete raskuse all longu.
Puu kuju, oksad ja okkad.
Võra on lai, koonusja ja korrapärase kujuga. Oksad asuvad korrapärastes männastes. Okkad on 2–3 cm pikkused, terava tipuga, jäigad, neljatahulised, sinakasrohelised kuni hõberohelised.
FRASERI NULG
Kui sa oled inimene, kes armastab uut lähenemist, siis vali jõulupuuks nulg. Nulg sobib jõulupuuks paremini kui teised okaspuud, sest ta ei poeta nii palju okkaid, peab kuivamisele paremini vastu ja lõhnab hästi. Eriti head jõulupuud on Fraseri nulg, hõbenulg, kaukaasia nulg ja palsamnulg.
Fraseri nulg on kitsama võraga ja seepärast sobib ta hästi väiksemasse tuppa. Samuti vajab ta vähem vett, kui teised puud. Kuna nulu oksad on tihedad ja ei torgi, siis on teda mugav ehtida.
Puu kuju, oksad ja okkad.
Võra on kitsas, korrapärane ja koonusjas. Oksad on kas horisontaalsed või kuni 40° võrra ülespoole suunatud. Võra on noorel puul tihe, vanal puul rohkem avatud. Okkad on 1–2 (2,5) cm pikkused ja 2–2,2 mm laiad, kinnituvad võrsetele spiraalselt, aga alusel pöörduvad nii, et nad asuvad kahes reas. Okkad on alt hõbedased ja pealt tumerohelised, lamedad, painduvad ja otsast ümarad või väikese sälguga.
POTIPUUD
Kui sa oled inimene, kes tahab nautida puu ilu pikemalt, kui ainult jõulude ajal, siis vali potis kasvav puu.
Potipuid saab hiljem aeda istutata ning järgmiste jõulude ajal juba õues ära ehtida. Kahjuks mitte kõik potipuud ei ole aeda istutamiseks sobilikud. Uuri, millise konkreetse liigiga on tegu. Suurema tõenäosusega lähevad aias hiljem kasvama väiksemad puud. Sobivamaid liigid on harilik kuusk ja ka hõbekuusk.
Potipuid, mida on hoitud külmemas ruumis või õues, saab aeda istutada niipea, kui maa on juba sula. Pikka aega soojas toas hoitud potipuu kahjuks aeda istutamisel ei pruugi kasvama minna, kuna tema puhkerežiim on segamini löödud. Kui tahad puu ilu ikkagi toas nautida ning hiljem aeda istutada, siis hoia teda toas maksimaalselt 2-3 päeva ja pärast seda vii õue.